2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

cover2hHmeraSxokikouAthlitismou

Η 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού διεξήχθη την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου με απόλυτη επιτυχία στο σχολείο μας με θεματικό άξονα "Σχολικός Αθλητισμός - Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά Αθλήματα". Οι μαθητές του σχολείου μας σε συνεργασία με τους καθηγητές, συμμετείχαν με μεγάλη χαρά και διάθεση στις αθλητικές εκδηλώσεις.

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων ξεκίνησε με την ομιλία της κ. Σκυριώτη Ανθίππης, προπονήτριας Εθνικής Ομάδας Κανόε-Καγιάκ Σλάλομ, η οποία αναφέρθηκε στην αξία της συμμετοχής, το "ευ-αγωνίζεσθαι" και παρουσίασε το άθλημα του Κανόε-καγιάκ στους μαθητές. Εν συνεχεία τον λόγο πήρε ο Γυμναστής του σχολείου μας κ. Κεβρεκίδης, πρωταθλητής και μέλος της Εθνικής Ομάδας Πάλης, έκανε μια σύντομη αναφορά στο άθλημα της Πάλης και παρουσίασε στα παιδιά Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά Αθλήματα. Οι εκδηλώσεις κορυφώθηκαν στο κλειστό ΔΑΚ Χαλκίδας και στο ανοικτό Γήπεδο Ποδοσφαίρου στο Πάρκο του Λαού, με την διοργάνωση και συμμετοχή των μαθητών σε ενδοσχολικούς αγώνες Βόλλευ, Μπάσκετ και Ποδοσφαίρου.

Read 1330 times Last modified on Sunday, 11 October 2015 23:46