Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού | 6.10.2014

coverHmeraSxolikouAthlitismou

«Όχι στο Ρατσισμό-Ναι στην Ισότητα» ήταν το σύνθημα των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας οι οποίοι συμμετείχαν στην πρωτοβουλία του Υπουργείου Παιδείας στα πλαίσια του «Κοινωνικού Σχολείου». Συγκεκριμένα από φέτος η 6η Οκτωβρίου καθιερώνεται ως Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού προκειμένου να ξεπεραστούν ο φόβος για το «άγνωστο» και η αμφιβολία για το «διαφορετικό».

Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας πραγματοποίησαν αθλητικούς σχολικούς αγώνες αποδεικνύοντας την αποδοχή στη διαφορετικότητα και το σεβασμό στον άλλον. Πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία: Πρωτάθλημα μπάσκετ αγοριών μεταξύ των τμημάτων του σχολείου, διαγωνισμός τριπόντων και αγώνας βόλλευ κοριτσιών.

Ιδιαίτερη αίσθηση έκανε η παρουσία δυο γνωστών αθλητών, οι οποίοι κλήθησαν για να μεταφέρουν την εμπειρία τους στους μαθητές. Ο αθλητής του μπάσκετ του Γυμναστικού Συλλόγου Κύμης, Γκιζόγιαννης Σωκράτης πήρε μέρος στο διαγωνισμό τριπόντων και μίλησε για το θέμα του ρατσισμού στους μαθητές. Επίσης η προπονήτρια Βόλλευ και πρωην αθλήτρια της Εθνικής ομάδας Βόλλευ Γυναικών, Ιορδανίδου Σοφία, μίλησε για το ίδιο θέμα στα παιδιά και στη συνέχεια διαιτήτευσε τον αγώνα βόλλευ κοριτσιών.

Read 1446 times Last modified on Saturday, 25 October 2014 17:06