Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Στο σχολικό συγκρότημα του 1ο Επαλ Χαλκίδας λειτουργεί ένα Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών. Αυτό το εργαστήριο εξυπηρετεί τις ανάγκες εποπτικής διδασκαλίας και πειραματικής εξάσκησης των μαθητών του 1ο Επαλ Χαλκίδας στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.

Το Εργαστήριο ιδρύθηκε το 2007 για τις ανάγκες του σχολείου. Οι μαθητές εργάζονται κατά ομάδες σε πάγκους εργασίας για την ολοκλήρωση των πειραματικών διαδικασιών. Έτσι προωθείται η ανακαλυπτική μάθηση υπό το πρίσμα τής δημιουργικής συνεργασίας μέσα σε ένα περιβάλλον που ικανοποιεί την εξερευνητική διάθεση των μαθητών. Είναι άρτια εξοπλισμένο με όργανα και εποπτικά μέσα, όπως γεννήτριες, αμπερόμετρα, βολτόμετρα, μετασχηματιστές, συσκευές ηλεκτρόλυσης, πηνία, μετρητή μήκους κύματος τού φωτός, διαθλασίμετρο, γεννήτρια ήχου, παλμογράφο, μικροσκόπια, θερμόμετρα ποικίλων τύπων, μηχανή εσωτερικής καύσης, υδραντλίες, ζυγούς σύγκρισης και σταθμά τα οποία καλύπτουν τα αντίστοιχα κεφάλαια τού Ηλεκτρισμού, Μαγνητισμού, Οπτικής, Ακουστικής, Βιολογίας - Θερμότητας.

Επιπλέον, το Χημείο διαθέτει και θερμοκήπιο, το οποίο εκτός από την αισθητική ικανοποίηση που προσφέρει, επιτρέπει στους μαθητές να έρχονται σε άμεση επαφή με τον φυτικό κόσμο.

You are here:   ΑρχικήυποδομεςΕργαστηριο Φυσικων Επιστημων