Ενημερωτική Συνάντηση Γονέων | 20.11.2014

Την Πέμπτη 20 Νοεμβρίου, στις 5.30μμ πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας στο χώρο της βιβλιοθήκης. Η εκδήλωση αυτή έγινε στα πλαίσια των δράσεων της ομάδας για τη σύσφιξη σχέσεων εκπαιδευτικών - γονέων και μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας και περιελάμβανε μια σύντομη αλλά περιεκτική παρουσίαση:

Α) της δομής, των προγραμμάτων διδασκαλίας του νέου ΕΠΑΛ και των τρόπων πρόσβασης των αποφοίτων του σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (μέσω πανελλήνιων εξετάσεων)

Β) των δυνατοτήτων επαγγελματικής αποκατάστασης των αποφοίτων των τομέων (και των επιμέρους ειδικοτήτων τους) που έχουν θεσμοθετηθεί για το νέο ΕΠΑΛ. Την παρουσίαση πλαισίωσαν με ολιγόλεπτες ομιλίες τους οι εκπαιδευτικοί: A. Χαλικόπουλος, Γ. Κεσελόπουλος, Μ. Πολυχρόνη, Δ. Δεβεράκη.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν αρχαιρεσίες για την εκλογή προεδρείου του επαναδραστηριοποιημένου Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας.

Στο τέλος της εκδήλωσης οι παρευρισκόμενοι γεύτηκαν τα εδέσματα από το μπουφέ που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί Κούρνη Ν. και Πολυχρόνη Μ.

Read 2523 times Last modified on Friday, 28 November 2014 23:00