Ενημέρωση για Ανορεξία-Παχυσαρκία | 12.12.2014

Την Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη του Ιατρού-Ενδοκρινολόγου κ. Λίγκρου Νικόλαου στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας που υλοποιούν μαθητές της Α΄τάξης. Σκοπός της ομιλίας ήταν η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τις δύο βασικές ψυχογενείς διαταραχές πρόσληψης τροφής (ανορεξία - παχυσαρκία). Η εκδήλωση πλαισιώθηκε με εξειδικευμένη παρουσίαση όπου δόθηκαν οι ορισμοί, τα αίτια, οι ιατρικοί τρόποι αντιμετώπισης καθώς και χρήσιμες συμβουλές για την αποφυγή των δύο αυτών ψυχογενών ασθενειών. Στο τέλος διατυπώθηκαν στοχευμένες ερωτήσεις υπό μορφή συνέντευξης από τους μαθητές/τριες του συγκεκριμένου project.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον χώρο της βιβλιοθήκης  από τις 8.30 εως τις 10.00. Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του κ. Λίγκρου εδώ.

Read 1544 times Last modified on Thursday, 18 December 2014 16:07