Εκπαιδευτικά Παιχνίδια για το Περιβάλλον

Ειδική Θεματική Δραστηριότητα | Β1 Πληροφορικής | 2012-2013

Σχεδίαση & Ανάπτυξη Εκπαιδευτικών Παιχνιδιών με θέμα το Περιβάλλον

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Κεσελόπουλος Γ.-ΠΕ20 & Μπέης Χαρ.-ΠΕ20

Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται μια μεγάλη προσπάθεια αξιοποίησης των ψηφιακών παιχνιδιών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η έντονη επιθυμία των μαθητών να συμμετάσχουν σε ομάδες ανάπτυξης παιχνιδιών και η ευαισθητοποίηση σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος αποτέλεσαν τα βασικά κριτήρια επιλογής του συγκεκριμένου θέματος. Οι μαθητές άφησαν τον ρόλο του παθητικού χρήστη που παίζει video games και πέρασαν στον ρόλο του δημιουργού τρισδιάστατων παιχνιδιών με εκπληκτικά γραφικά που δεν έχουν στόχο μόνο την ψυχαγωγία του χρήστη αλλά και την ευαισθητοποίηση του σε θέματα-προβλήματα περιβαλλοντικά. Οι μαθητές ανέπτυξαν αλγοριθμική σκέψη και γνώρισαν νέες τεχνικές οπτικού προγραμματισμού μέσα από ένα εευχάριστο και δωρεάν λογισμικό, το Microsoft Kodu.

Στις 17 Απριλίου 2013 οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες σε ημερίδα που διοργανώθηκε σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα του σχολείου. Η καινοτομία του θέματος και η συμβολή του στην ανάπτυξη δεξιοτήτων που συμβάλουν στην ομαλότερη ένταξη των μαθητών στην αγορά εργασίας, είχε ως αποτέλεσμα την παρουσίαση του στην ημερίδα που διοργάνωσαν το ΚΕΣΥΠ Ευβοίας και το ΣΕΚ Χαλκίδας με θέμα "Η εισαγωγή των καινοτομιών στην Τεχνολογική Εκπαίδευση και η συμβολή τους στην ανάπτυξη δεξιοτήτων που συμβάλουν στην ομαλότερη ένταξη στην αγορά εργασίας και στην επαγγελματική ανάπτυξη". Αναλυτικά οι εργασίες που παρουσιάστηκαν καθώς και οι συμμετέχοντες ήταν οι εξής:

anakiklwshImage swseDasosImage speed4CleanImage
Σκοπός του παιχνιδιού είναι να συγκεντρώσεις όσα περισσότερα ανακυκλώσιμα υλικά μπορείς από το δάσος. Για κάθε υλικό που μαζεύεις ανταμοίβεσαι με πόντους αρκεί να μεταφέρεις το υλικό στο αντίστοιχο εργοστάσιο ανακύκλωσης.
Μια εταιρεία πρόκειται να καταστρέψει το δάσος για να καταστευάσει στη θέση του ένα εργοστάσιο. Προσπάθησε να αποτρέψεις αυτή την ενέργεια και να σώσεις το δάσος. Στην προσπάθεια αυτή θα σε βοηθήσουν κάποιοι άνθρωποι του Υπουργείου Περιβάλλοντος, τους οποίους πρέπει να αναζητήσεις μέσα στο παιχνίδι.

Δύο φίλοι παίρνουν τα μηχανάκια τους και διαγωνίζονται ποιος θα καθαρίσει καλύτερα την πίστα από τα σκουπίδια. Νικητής θα είναι όποιος συγκεντρώσει πρώτος 300 πόντους.

katharPolhImage katharGeitoniaImage katharPerivallonImage
Σκοπός σου είναι να καθαρίσεις την πόλη από τα σκουπίδια που πέταξαν κάποιοι ασυνείδητοι στους δρόμους. Ο χρόνος όμως δεν είναι σύμμαχος σου γι? αυτό πρέπει να βιαστείς. Συγκέντρωσε όσους περισσότερους πόντους μπορείς και παρέδωσε την πόλη καθαρή στους πολίτες.
Μια χελώνα στη γειτονιά σου, χρειάζεται την βοήθεια σου για να ζήσει. Καθάρισε την γειτονιά από τα σκουπίδια, συγκέντρωσε πολλούς πόντους και η χελώνα θα σε ευγνωμονεί.

Σε ένα περιβάλλον με δάσος και λίμνες κάποιοι ασυνείδητοι εγκατέλειψαν διάφορα σκουπίδια. Σκοπός σου είναι να μαζέψεις τα σκουπίδια, να συγκεντρώσεις αρκετούς πόντους παραδίδοντας το περιβάλλον καθαρό στους ανθρώπους.

Read 3493 times Last modified on Saturday, 29 November 2014 23:45