Η Εξέλιξη της Πληροφορικής

Ειδική Θεματική Δραστηριότητα | Β2 Πληροφορικής | 2013-2014

Η εξέλιξη της Πληροφορικής από το 1980 μέχρι σήμερα

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μπέης Χ.-ΠΕ20 & Λαθούρα Ασπ. ΠΕ18.03

Οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής έχουν καθημερινή επαφή με τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές και όπως όλοι οι νεοεισερχόμενοι στον χώρο της τεχνολογίας, τους έχει παρασύρει η αλματώδης και συνεχής εξέλιξη τους. Δεν γνωρίζουν όμως την εξέλιξη της Πληροφορικής και κοιτούν περίεργα κάθε τι που στα μάτια τους φαίνεται παλιό και ξεπερασμένο. Γι αυτούς είναι δεδομένες οι υψηλές ταχύτητες των ADSL γραμμών οι δυνατές Κάρτες Γραφικών και οι τεράστιοι Σκληροί Δίσκοι.

Όμως η περιέργεια μέσα τους υπάρχει και πάντα θέλουν να δουν πως δούλευε ο παλιός υπολογιστής που βρίσκεται παρατημένος σε κάποια αποθήκη. Γι? αυτό οι μαθητές της Β Πληροφορικής κάνανε μια προσπάθεια να συλλέξουν σε έναν χώρο του σχολείου μας Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές και περιφερειακά τους, των τελευταίων 30 χρόνων, από τότε δηλαδή που μπήκαν οι προσωπικοί υπολογιστές στην ζωή μας. Η αναζήτησή μας είχε σαν αποτέλεσμα την συλλογή 10 υπολογιστών που λειτουργούν με τα πιο γνωστά Λειτουργικά Συστήματα της περιόδου αυτής.

Read 1482 times Last modified on Tuesday, 02 September 2014 23:54