Η Χρησιμότητα της Βιβλιοθήκης | 23-24.10.2014

coverVivliothikiMole

Οι σύγχρονες παιδαγωγικές τάσεις στοχεύουν σε παιδοκεντρικές μορφές διδασκαλίας, που ανταποκρίνονται στη διαφορετικότητα των μαθητών, καθώς επίσης και στο αναπτυξιακό επίπεδο και τα ενδιαφέροντά τους. Αρωγό σε αυτή την προσέγγιση μπορεί να αποτελέσει η σύγχρονη Σχολική Βιβλιοθήκη, ως ζωντανή και δραστήρια μονάδα του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος. Ανάμεσα σε έντυπες και ψηφιοποιημένες πηγές πληροφοριών και γνώσεων, καλλιεργείται η φιλαναγνωσία, η φιλομάθεια και η διακίνηση ιδεών. Επιπλέον, ενισχύεται η δυναμική της κριτικής σκέψης στη διαδικασία της έρευνας και της αξιολόγησης των πληροφοριών και αναπτύσσονται δεξιότητες κοινωνικοποίησης μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες.

Βάσει αυτής της συλλογιστικής έχει ιδρυθεί και λειτουργεί Βιβλιοθήκη στο σχολείο μας που εξυπηρετεί όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας. Η συλλογή της Βιβλιοθήκης περιλαμβάνει βιβλία, CDs, DVDs, βιντεοκασέτες και πληροφοριακές πηγές που καλύπτουν τα θεματικά πεδία των διαφόρων τμημάτων και ανταποκρίνονται στις γνωσιακές ανάγκες των μαθητών. Πλέον, έχει εγκατασταθεί και αυτοματοποιημένο βιβλιοθηκονομικό σύστημα με σκοπό την καταχώριση όλων των πηγών της Βιβλιοθήκης, για ευκολότερη αναζήτηση, ανάκτηση αλλά και δανεισμό του υλικού. Η διαδικασία βρίσκεται σε εξέλιξη από την έναρξη του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους (2014-15).

Στις 23 και 24 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικό σεμινάριο από την Βιβλιοθηκονόμο Μολέ Βασιλική στο χώρο της Βιβλιοθήκης. Το σεμινάριο παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας και είχε σκοπό να τους ενημερώσει ως προς τη σημασία της ύπαρξης Σχολικής Βιβλιοθήκης, αλλά κυρίως να τους καθοδηγήσει ως προς την αποτελεσματική έρευνα, ανάκτηση και χρήση των πληροφοριών.

«Η σχολική βιβλιοθήκη είναι βοήθημα όλων στη διδασκαλία και τη μάθηση. Προσφέρει πληροφορίες και ιδέες για επιτυχή συμμετοχή στη σημερινή κοινωνία της πληροφόρησης και της γνώσης. Εφοδιάζει τους μαθητές με δεξιότητες για τη δια βίου εκπαίδευση, αναπτύσσει τη φαντασία τους και τους προσφέρει τη δυνατότητα να ζήσουν ως υπεύθυνοι πολίτες». School Library Manifesto. IFLA/UNESCO, 1999.

Read 2422 times Last modified on Saturday, 06 December 2014 16:37