Σχεδίαση & Ανάπτυξη Εφαρμογών για Κινητά

(0 votes)

coverProjectPlhrApps

Ειδική Θεματική Δραστηριότητα | Β1 Πληροφορικής | 2013-2014

Σχεδίαση & Ανάπτυξη Εφαρμογών για φορητές συσκευές ? Τεχνικές Προβολής και Προώθησης στο κοινό

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Κεσελόπουλος Γ.-ΠΕ20 & Λαθούρα Ασπ. ΠΕ18.03

Στις μέρες μας οιφορητές συσκευές με τη μορφή των έξυπνων κινητών τηλεφώνων και των ταμπλετών αποκτούν όλο και μεγαλύτερη δημοτικότητα καθώς λόγω της επεξεργαστικής τους ισχύς σε συνδυασμό με τη δυνατότητα συνδεσιμότητας τους με το διαδίκτυο και τη διαθεσιμότητα διαφόρων τύπων και εύκολων στη χρήση εφαρμογών για φορητές συσκευές έχουν διεισδύσει στις περισσότερες καθημερινές ανθρώπινες δραστηριότητες. Ως αποτέλεσμα της δημοφιλίας τους οι φορητές συσκευές προσελκύουν το ενδιαφέρον της εκπαιδευτικής κοινότητας και οδηγούν τους μαθητές σε σημαντικές καινοτομίες αναφορικά με την σχεδίαση εφαρμογών για κινητά τηλέφωνα (Smartphones). Η έντονη επιθυμία των μαθητών να εγκαταλείψουν τον ρόλο του παθητικού χρήστη που απλά χρησιμοποιεί στο κινητό του τηλέφωνο εφαρμογές άλλων δημιουργών και να πέρασαν στον ρόλο του δημιουργού τρισδιάστατων παιχνιδιών με εκπληκτικά γραφικά που δεν έχουν στόχο μόνο την ψυχαγωγία του χρήστη αλλά και την ευαισθητοποίηση του σε θέματα-προβλήματα περιβαλλοντικά. Οι μαθητές ανέπτυξαν αλγοριθμική σκέψη και γνώρισαν νέες τεχνικές οπτικού προγραμματισμού μέσα από ένα εευχάριστο και δωρεάν λογισμικό, το AppInventor.

Οι μαθητές παρουσίασαν τις εφαρμογές στην Έκθεση Μαθητικών Δημιουργιών Πληροφορικής που διοργανώθηκε στο Κόκκινο Σπίτι. Η καινοτομία του θέματος και η εντυπωσιακή παρουσίαση ενθουσίσαν το κοινό. Αναλυτικά οι εργασίες που παρουσιάστηκαν καθώς και οι συμμετέχοντες ήταν οι εξής:

chalkidaCity

"Chalkida City"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα σημεία της πόλης της Χαλκίδας. Αξιοθέατα, Ξενοδοχεία, Παραλίες, Εστιατόρια, Καφετέριες, Cubs και Φαρμακεία είναι οι κατηγορίες των πληροφοριών που παρουσιάζονται στο κεντρικό μενού της εφαρμογής. Βασικές λειτουργίες:

• Κεντρικό Μενού Επιλογών
  • Οδηγίες μέσω gps για να φτάσετε σε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος
  • Απευθείας τηλεφωνική κλήση
  • Σύνδεση με κοινωνικά δίκτυα
  • Απευθείας πρόσβαση στον δικτυακό τόπο του σημείου ενδιαφέροντος

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Δεληγιάννης Ιωάννης

ajiotheataEurwphs

"Αξιοθέατα Ευρώπης"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που παρουσιάζει τα πιο διάσημα αξιοθέατα του κόσμου. Ο Πύργος του Άϊφελ, Η Παναγία των Παρισίων, Το Κολοσαίο, ο Παρθενώνας είναι μερικά από τα αξιοθέατα που συναντάς στο κεντρικό μενού της εφαρμογής. Βασικές λειτουργίες:

• Κεντρικό Μενού επιλογών

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Κουτζής Ι.

anekdota

"Ανέκδοτα"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που μας ψυχαγωγεί με ανέκδοτα από διάφορες κατηγορίες. Ο Τοτός, οι ξανθιές, οι Πόντιοι, ο Τσακ Νόρις και διάφορα άλλα, αποτελούν τις κύριες κατηγορίες ανεκδότων που θα συναντήσετε στην εφαρμογή. Βασικές λειτουργίες:

• Έυκολη και Λειτουργική πλοήγηση
  • Προηγούμενο-Επόμενο Ανέκδοτο

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Θεοδωράκος Κ.

alcoholism

"Αλκοολισμός"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που ενηερώνει τον χρήστη για τις βλαβερές συνέπειες του αλκοολισμού στον άνθρωπο. Πως λειτουργεί το αλκοόλ στον οργανισμό, Ποιες είναι οι Παρενέργειες και άλλα, αποτελούν τις κύριες κατηγορίες των πληροφοριών που παρουσιάζονται στο κεντρικό μενού της εφαρμογής. Βασικές λειτουργίες:

• Κεντρικό μενού επιλογών

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Αποστολάκης Δ. & Αγγελής Χρ.

ikarosChalkidas

"Ίκαρος Χαλκίδας BC"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που τους φίλους της ομάδας μπάσκετ της Χαλκίδας. Αποτελέσματα Αγώνων, Νέα της ομάδας, Παρουσίαση Παικτών, Βαθμολογία αποτελούν τις κύριες κατηγορίες πληροφοριών που παρουσιάζονται στο κεντρικό μενού της εφαρμογής. Βασικές λειτουργίες:

• Πλήρης ενημέρωση
  • Κεντρικό μενού επιλογών

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Δασκάλου Γ. & Δασκαλάκης Ν.

touristikosOdhgosEvoias

"Τουριστικός Οδηγός Εύβοιας"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα σημεία του Νομού της Έυβοιας. Αξιοθέατα, Ξενοδοχεία, Παραλίες, Εστιατόρια, Καφετέριες, είναι οι κατηγορίες των πληροφοριών που παρουσιάζονται στο κεντρικό μενού της εφαρμογής. Βασικές λειτουργίες:

• Οδηγίες μέσω gps για να φτάσετε σε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος
  • Εύκολη και Λειτουργική Πλοήγηση

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Καρατζά Ηλ. & Μπαλατίνου Χρ.

tomeasPlhroforikhs

"Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ"

Η εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα που ενημερώνει τον χρήστη για τον Τομέα Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ. Γιατί επιλέγω την ειδικότητα, Που θα δουλέψω, Ποια είναι τα μαθήματα τις ειδικότητας, που θα συνεχίσω τις σπουδές, είναι μερικά από τα ερωτήματα ενός μαθητή που απαντώνται στο κεντρικό μενού της εφαρμογής. Βασικές λειτουργίες:

• Εύκολη και λειτουργική πλοήγηση

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Ζάκκα Μ. & Θωμά Γ.

Read 1142 times Last modified on Tuesday, 15 July 2014 22:58
More in this category: Save The Water »