Ενημέρωση για Σχολικό Εκφοβισμό

Στις 1/3 και 4/3 πραγματοποιήθηκε στη βιβλιοθήκη του 1ου ΕΠΑΛ ομιλία σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό στους μαθητές της Α? Λυκείου. Έγινε παρουσίαση του φαινόμενου, προβολή σχετικών βίντεο και ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές, για το φαινόμενο αυτό.

Ο σχολικός εκφοβισμός, αποτελεί την χρήση βίας μεταξύ των παιδιών και των μαθητών που απώτερο στόχο έχει να προκαλέσει τον πόνο και την ψυχική αναστάτωση του ατόμου. Είναι ένα φαινόμενο, το οποίο λαμβάνει χώρα και μέσα στο σχολείο αλλά συνεχίζεται και έξω από αυτό. Εκδηλώνεται με διάφορες μορφές βίας, όπως, η σωματική, η λεκτική, η συναισθηματική και η ηλεκτρονική βία, το λεγόμενο cyber bullying.

Τα παιδιά τα οποία δέχονται τον σχολικό εκφοβισμό από συνομήλικα ή μεγαλύτερα παιδιά αισθάνονται μοναξιά και πως δεν έχουν κανένα τον οποίο μπορούν να τον εμπιστευτούν και να τους καταλάβει. Τα παιδιά, οι καθηγητές και οι γονείς είναι σημαντικό να ενημερώνονται για το φαινόμενο αυτό, το οποίο έχει αρχίσει να λαμβάνει σημαντικές διαστάσεις, έτσι ώστε να μπορούν να το αντιμετωπίσουν και κυρίως να βοηθήσουν τα παιδιά τους.

You are here:   ΑρχικήΔρασειςΕκδηλωσειςΕκδηλώσειςΕκδήλωση Σχολικού Εκφοβισμού 1/3/2013