Έκθεση Μαθητικών Δημιουργιών Πληροφορικής

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποίηθηκε η Έκθεση Μαθητικών Δημιουργιών Πληροφορικής που διοργάνωσε ο Τομέας Πληροφορικής σε συνεργασία με το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών (ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ) Ν. Ευβοίας, από 29 Απριλίου έως 04 Μαΐου, στο Κόκκινο Σπίτι. Στην έκθεση οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες που υλοποίησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, στα πλαίσια των μαθημάτων Πληροφορικής. Εφαρμογές για κινητά τηλέφωνα με Android, ηλεκτρονικά παιχνίδια με τρισδιάστατα γραφικά και δικτυακοί τόποι (Web Sites) για επιχειρήσεις εντυπωσίασαν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, γονείς, εκπαιδευτικοί και πλήθος κόσμου που επισκέφθηκαν την έκθεση.

Οι επισκέπτες είχαν παράλληλα την ευκαιρία να ξαναδούν σε λειτουργία υπολογιστές παλαιότερης τεχνολογίας όπως: ZX Spectrum, Commodore 64, Apple IIc, Amstrad 464 & 6128 κ.α., παρακολουθώντας την ιστορική εξέλιξη των υπολογιστών σε μια μοναδική έκθεση που οργάνωσε το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ν. Ευβοίας.  Γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές παρακολούθησαν επίσης το απόγευμα της Τετάρτης 29 Απριλίου την ομιλία του κ. Αράπογλου Αριστείδη, υπεύθυνου ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ν. Ευβοίας, ερευνητή και συγγραφέα βιβλίων πληροφορικής, με θέμα: Η Πληροφορική του Χθές και του Σήμερα.

You are here:   ΑρχικήΔρασειςΕκδηλωσειςΕκδηλώσειςΈκθεση Μαθητικών Δημιουργιών Πληροφορικής