Ψηφιακό Υλικό για τον Έλεγχο του Καπνίσματος

Ανάπτυξη Ψηφιακού Υλικού για τον Έλεγχο του Καπνίσματος

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Κεσελόπουλος Γ.-ΠΕ20 & Φωτεινός Β. ΤΕ01

Στόχοι Προγράμματος

• Ενημέρωση των μαθητών για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος στον ανθρώπινο οργανισμό και στην δημόσια υγεία
  • Γνωριμία των μαθητών με τα συμπτώματα στέρησης και τι πρέπει να περιμένει έναν καπνιστή όταν αποφασίσει να κόψει το κάπνισμα
  • Αλλαγή στάσης και συμπεριφοράς των μαθητών όσον αφορά τη χρήση καπνού
  • Γνωριμία με νέα εργαλεία ανάπτυξης ψηφιακού υλικού (AppInventor & Ms Kodu) και δημιουργία εφαρμογών για κινητά και παιχνιδιών με σκοπό την ενημέρωση του χρήστη για τον έλεγχο του καπνίσματος

Εργασίες Μαθητών

"Το Κάπνισμα"

Μια εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα (Smartphones) με λειτουργικό σύστημα Android, που έχει ως σκοπό να παρουσιάσει στους χρήστες τις πληροφορίες για το κάπνισμα, οι οποίες θα τους ενημερώσουν για τις επιπτώσεις του σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των καπνιστών, προσπαθώντας να τους παροτρύνει να σταματήσουν την συνήθεια αυτή. Επίσης υπάρχει ειδική κατηγορία στην οποία οι χρήστες, μπορούν να ενημερωθούν σχετικά με τρόπους αντιμετώπισης του.

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Δεληγιάννης Ιωάννης-ΒΠ1

downloadApp btn

FwteinosGame2

"Καπνιστής & Μη Καπνιστής"

Είναι δύο φίλοι, ο ένας είναι καπνιστής και ο άλλος μη καπνιστής. Ο μη καπνιστής προσπαθεί να βοηθήσει τον φίλο του να σταματήσει το κάπνισμα. Για να τα καταφέρει, τον προκαλεί σε έναν αγώνα δρόμου... Αυτή είναι η ιστορία του ηλεκτρονικού παιχνιδιού που παίζεται από δυο παίχτες και έχει σκοπό να παρουσιάσει στους χρήστες τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος στην ανθρώπινη υγεία και ειδικά των νέων.

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Φωτεινός Θωμάς-ΑΤ3 & Τέλειος Γιώργος-ΑΤ3

downloadGame btn

GrilliasApp

"Μην Καπνίζετε"

Μια εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα (Smartphones) με λειτουργικό σύστημα Android, που έχει ως σκοπό να παρουσιάσει και να ενημερώσει τον χρήστη για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος σε διάφορους τομείς της ζωής μας όπως ο αθλητισμός και η εγκυμοσύνη. Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση των καπνιστών, σε μια προσπάθεια να τους παροτρύνει να σταματήσουν την συνήθεια αυτή.

Σχεδίαση & Υλοποίηση: Γρίλλιας Δημοσθένης-ΑΤ1 & Λάμκα Ίγκλις-ΑΤ1

downloadApp btn