Κινηματογραφική Λέσχη Βιβλιοθήκης 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας

Από την 1 Δεκεμβρίου 2014 στο χώρο της βιβλιοθήκης του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας θα αρχίσει η προβολή επιλεγμένων κινηματογραφικών ταινιών. Η πρώτη ταινία είναι η γερμανική ταινία: Die Welle (Το Κύμα). Η πρωτοβουλία αυτή γίνεται στα πλαίσια της ομάδας δράσης για τη βελτίωση σχέσεων εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας.

Κινηματογραφική Ταινία Die Welle

Ταινία Die Welle (Το Κύμα)

Die Welle (Το Κύμα) Δραματική 2008 | Έγχρ. | Διάρκεια: 110' Γερμανική ταινία, σκηνοθεσία Ντένις Γκάνσελ με τους: Γιούργκεν Φόγκελ, Φρέντερικ Λάου, Μαξ Ρίμελτ, Τζένιφερ Ούλριχ.

Πρόκειται για φιλμ γερμανικής παραγωγής που αφηγείται μια πραγματική ιστορία η οποία συνέβη σε ένα σχολείο. Ένας καθηγητής διδάσκει το θέμα της απολυταρχίας στους μαθητές του. Αποφασίζει να μη μείνει στο κλασικό πλαίσιο διδασκαλίας (παράδοση, ερωτήσεις, εξέταση), αλλά να διεξάγει ένα πείραμα. Οδηγούμενος από την απαθή τους στάση και τη βεβαιότητα αυτών ότι η ύπαρξη φασισμού σε προοδευμένους λαούς είναι αδύνατη, θα μετατρέψει το μάθημά του σε πείραμα, μελετώντας τα στάδια ανάπτυξής του. Ο καθηγητής θα υποχρεώσει τους μαθητές να ντύνονται ομοιόμορφα, να αποδίδουν σεβασμό προς το πρόσωπό του και να δρουν με κοινούς σκοπούς, ως ενιαίο δηλ. σύνολο. Τα μέλη όμως του αποκαλούμενου και ως «Κύμα», θα πολλαπλασιαστούν, και οι μαθητές που το αποτελούν θα ξεφύγουν από τα πλαίσια δράσης που όρισε ο καθηγητής Βένγκερ.

You are here:   Αρχικήnew blogΚινηματογραφική Λέσχη-Die Welle